Jdi na obsah Jdi na menu
 


FAQ – nejčastější otázky k adopci psa z útulku


Obrazek


Jak vybrat pejska vhodného právě pro vás?

V první řadě musíte popřemýšlet, jaké máte pro chov psa podmínky. Ne vždy platí úměra, že čím větší pes, tím větší prostor potřebuje. Třeba německá doga, jedno z největších plemen, je nejšťastnější v úzkém kontaktu s lidmi. Pravda, pelíšek pro ni zabere asi půl běžné garsonky,ale pokud jí dáte dostatečně dlouhé procházky, vůbec jí nebude vadit, že nemá zahradu. Lidská společnost a dlouhé procházky asi u většiny plemen a jejich kříženců nahradí velkou zahradu a dokonce převýší i pro člověka pohodlný pobyt u boudy s kontaktem jen jednou denně, při krmení. Musíte ovšem počítat s tím, jak bylo dané plemeno vyšlechtěno, či jak vám ho ing. Vávra popíše. Ohař, husky či teriér určitě celoroční venčení na vodítku neocení. Pro klidnější a pohodovější procházky proto volte spíše starší a klidnější psy. Rozhodně jim ale neupírejte kontakt s jinými příslušníky jejich druhu. Takové to až hysterické bránění psovi v očichání jiného pejska nebo proběhnutí s jiným psem vede k závažné asocializaci a následnému problémovému chování. Nehledě na to, že budete mít velmi nešťastný druhý konec vodítka…

Takže, spíše než prostor, který máte doma k dispozici, zvažte své možnosti, co se týče volného času, procházek a výchovy. Pokud pracujete sedm dní v týdnu a venčit budou pouze děti, neberte si sportovní plemeno a jeho křížence. Zvažte i své fyzické možnosti. Pokud máte onemocnění pohybového aparátu, neberte si velké a těžké psy, budete mít hodně problémů se psem škubnout na vodítku (vytrestání). Psi velkého tělesného rámce k stáru často potřebují pravidelný přísun chondroprotektiv a jejich štěňata zase kvalitní stravu s vysokou dávkou  vápníku ve správném poměru s fosforem a pro jejich lepší využití i dotovat vitamín C. To je důležité pro vaši peněženku. Tedy pokud nepatříte k majitelům, co je jim bolest jejich přítele ukradená L

Vybrali jste si z nabídky našeho útulku? Nevybrali? Zkuste si ještě telefonicky ověřit, zda ten váš vybraný pejsek stále čeká v útulku. Fotíme totiž ve 14 denních intervalech.

Obrazek

Jak začít?

Zvedněte telefon a vytočte číslo uvedené v kontaktech na pana ing. Vávru. Pokud jste si vybrali konkrétní zvíře z našich stránek, přeptejte se, zda je ještě volné, a domluvte si návštěvu, nebo alespoň přijďte v návštěvních hodinách.

Obrazek

Co připravit pro pejska doma? A jak krmit?

 Určitě budete potřebovat obojek (lépe kšírky – malí pejsci se nevyvlíknou a velkým nebudete ničit páteř), vodítko, misku na vodu a potravu. Místo pelíšku bude stačit deka, molitan, matrace,… Kupte pro začátek nějaké papkání.Nekupujte velká balení. Nejenže všem psům každé průmyslově vyráběné krmivo nechutná, ale mohou mít i trávicí problémy, a to i se superpremiovými značkami. Moc se přimlouvám za zakoupení minimálně premiových výrobců (Akana, K9, Iams, Trainer, Purina Dog Chow, Bosh,…. a snad třeba i ještě Brit). Pokud chcete svému kamarádovi dát maximum, kupujte superpremiová krmiva (Hill´s, Pro Plan, Eukanuba, Royal Canin, First Mate,…), i když nejsou všemocná, dají pejskovi možnost prodloužit a zkvalitnit si život. V současné době už mnoho veterinářů podporuje teorii o dotaci syrového (přemraženého) hovězího a drůbežího masa. Protože ani psi nemají rádi jednorázové přejídání, krmte dvakrát denně (štěňata častěji) a můžete třeba ráno dávat svalovinu a večer granulky. Myslím, že v tomto vůbec nebude vadit, pokud ta druhá dávka bude pouze premiové krmivo.  Prosím, pokud jste se rozhodli vašemu pejskovi vařit, uvědomte si, že je to masožravec. Podstatná dávka jeho stravy je živočišná bílkovina doplněná i o částečně rostlinnou (v přírodě obsahy střev a žaludku ulovené kořisti). Hotové psí konzervy už obsahují obě složky a pokud jim k nim přimícháte třeba těstoviny, naředíte množství masa a nutíte svého psa být téměř býložravcem. Psi lépe stráví vařené vejce než syrové. Nejlépe stráví vařený žloutek, který napomáhá i ke zlepšení kvality srsti a kůže.

Pokud pes nechce jíst granule, byť jsou kvalitní ( u značek prodávaných v supermarketech se nedivím), zkuste mu je zalít nesoleným vývarem, přimíchejte do granulí aromatické sýry nebo zkuste šťávu z rybiček. Pes musí mít po celý den přístup k vodě, jinak si koledujete o pořádné zdravotní problémy, které vám následně důkladně provětrají finance.

Obrazek

Jak probíhá adopce psa z útulku?

Ať už jste si z našich stránek psa vybrali, či ne, domluvte si návštěvu, nebo přijďte v návštěvních hodinách. Urovnejte si v hlavě, jaké zvířátko byste rádi, či alespoň zkuste shrnout své možnosti a podmínky. Po příchodu do útulku se s tím svěřte ing. Vávrovi a on vám buď potvrdí váš výběr, nebo doporučí jiného psa. Pokud možno si pejska vyzvedněte před dovolenou, nebo alespoň před víkendem, aby první dny pejsek nebyl v cizím prostředí sám. Nezapomeňte si s sebou vodítko a obojek (kšírky)!

Abyste mohli pejska převzít, musí vám být alespoň 18 let a budete potřebovat s sebou občanský průkaz. Pan správce vám vhodné pejsky ochotně předvede, budete mít dost času vybírat, případně si můžete s pejskem vyrazit na kratší procházku. Staly se ovšem už i případy, kdy se zájemci s pejskem do útulku nevrátili. Prosím, abyste se k nim nezařadili.

Pan Vávra si vymiňuje možnost psa do rukou zájemce nevydat, pokud má pochybnosti, zda o něj bude řádně postaráno či zda vybrané zvíře nesedí povahově k zájemci. Tyto případy se vyskytnou opravdu zřídka, a tak se nemusíte bát J

Při převzetí platí nový majitel psa náhradu za očkování a odčervení, příp. zbavení vnějších parazitů. Částka se pohybuje od 50,- Kč do 300,- Kč, záleží na tom, co všechno bylo psovi aplikováno, a také na jeho velikosti.

Obrazek

                                                                                                                                                                                        

Jak je to s úlevou od poplatků za psa?

Toto upravují místní vyhlášky, takže každé město, obec to má jinak. Např. v našem regionu - úlevu na 1 rok poskytuje Česká Lípa a Nový Bor pro občany s trvalým pobytem, přitom Č. Lípa na psa jen z dobranovského útulku, Nový Bor na psa z kteréhokoliv útulku. Je nutno se prokázat potvrzením o převzetí psa z útulku. Proto při převzetí pejska z útulku na to myslete a řekněte si o toto potvrzení!

 Další města v regionu - Mimoň, Doksy, Stráž pod Ralskem v současné době neposkytují úlevu vůbec, může se to ale měnit (Mimoň dříve úlevu dávala).

Obrazek

Jak na pejska po příchodu domů?

Než vejdete do domu, bytu, nechte psa dobře vyvenčit. Projděte se s ním po okolí, neškubejte mu s vodítkem a nechte ho, aby si okolí očichal, označil a rozpoznal. Může se stát, že zejména psi – samci v novém prostředí označkují i váš byt.  Bývá to jen dočasné, než pejsek pochopí, že  tam je jeho domov (je proti jeho přirozenosti vykonávat potřebu do svého „pelíšku“), přesto mu dávejte důsledně najevo, že se vám to nelíbí (záleží na intonaci, ne na tělesných trestech!).

Doma ho pomalu, v klidu a bez zbytečného povyku proveďte všemi místnostmi, kam bude mít přístup. Již od počátku dodržujte předem stanovené mantinely. Pokud ho pro první noc pustíte do postele, buďte si jisti, že tam zůstane do konce života, nebo se alespoň o to bude pokoušet. Jestliže již jednoho psa vlastníte, seznamujte je mimo byt. Nejlépe při procházce. Stávající pejsek si může hlídat svůj byt a vetřelce ostře napadnout.

Již jste si prošli svůj byt a nyní mu ukažte, kde má pelíšek, misky (můžete mu do nich něco na přivítanou dát) a nyní ho nechte, aby nové dojmy v klidu strávil. Čtěte si noviny, koukejte na televizi, prostě dejte mu najevo, že buď může odpočívat s vámi, nebo si může pomalu prozkoumávat okolí.

Pokud přivádíte psa jako „zahradního hlídače“, projděte s ním komplet celou zahradu a zpovzdálí pozorujte, zda neobjevil nějakou útěkářskou skulinku. Pak ho na pár hodin nechte v klidu v kotci s ňamkou v misce. Počítejte ale s tím, že pokud pejsek není zvyklý být samotářským hlídačem, nebude se mu osamělý život hned líbit. Bude to chtít trpělivost a časté návštěvy páníčků na zahradě.

Z počátku venčete výhradně na vodítku, než pes pochopí, koho a jak má poslouchat. Přivolání musí být nejdůkladnější a nejrychleji provedený příkaz. Ovlivníte s ním všechny problémy a ostatní příkazy. Dbejte na to a trénujte ho pilně. Třeba na zahradě nebo alespoň na lehké a nenápadné dlouhé šňůře (prádelní). Důležitá je odměna a pochvala.

Obrazek

Jak na útěkáře?

Popíšu pár možností, ale prioritní je spolupráce s výcvikářem na cvičáku.

Nejčastější příčinou bývá absence nebo nedostatek venčení. I pes na zahradě chce mít svůj rajon každý den proťapkaný, chce si ho označit  a přečíst pesemesky. Pokud mu toto neumožníte vy, bude se snažit vyrazit i bez vás (umíte si představit prožít celý život jen v jednom baráku, nevycházet na nákupy, za kolegou či za sportem?)

Pokud utíká pes – samec, je možné, že ho lákají fenky.  Často, zejména u mladých psů, pomáhá kastrace. I když se vám to příčí a existuje mnoho pověr, vězte že toto má pro psy jen pozitiva.

Zkuste pocvičit povel „čekej – zůstaň“, pokud bude dobře zvládnutý, pes pochopí, že chcete, aby na zahradě počkal, než přijdete z práce nebo vyjdete ze své pracovny.

Pokud toto nepomáhá, existují elektrické ohradníky. Nelekejte se, není v něm vražedný proud,  jen střídavé napětí, které v impulzech vysílá určitý bolestivý podnět, který vašemu pejskovi neublíží,ale který velmi rychle pochopí  a vaše problémy to vyřeší. Na obdobném principu pracuje i elektronický výcvikový obojek.

Přesto se ale přimlouvám, abyste své problémy nejdříve zkonzultovali s výcvikářem. Přeci jen to bude chtít individuální přístup.

 

Obrazek